deratisator (deratisator) wrote,
deratisator
deratisator

Пуцькіни бацькі проти України-10

Згадані операції відповідали директиві МВД СРСР від 15 липня 1946 року. У західних областях УРСР МВД стало запозичувати форми роботи МГБ і зосереджуватись на знищенні керівників оунівського підпілля та командування УПА за допомогою "агентів-бойовиків". Передбачалося створення "паралельної агентурної мережі" (агентура та секретні працівники МВД-МГБ під виглядом підпілля) та переведення оперативніків МВД до категорії "негласних працівників". Вимагалося, щоб у населених пунктах-осередках проводів або "бандгруп" чи батьківщині оунівських керівників, вербувати їхніх родичів або замасковувати там агентів-бойовиків. Завдання останніх полягало виключно у фізичному знищенні активних оунівців і особливо керівників. Вербування агентів-бойовиків директива вказувала здійснювати з середовища вояків УПА, які вийшли з підпілля з повинною. Здійснювати його міг лише САМ начальник райвідділу МВД або керівний склад МГБ.

З 10 липня 1946 року в кожне з великих міст було послано "негласного працівника" МВД. Улаштуванням їх під виглядом заготівельників, працівників добровільних товариств ("Знання", Держстрах, ДТСААФ тощо) займався ОСОБИСТО перший секретар обкому КП(б)У. До кожного з таких працівників була прикріплена мережа з 30-40 осіб навколишньої округи. Так, у Рівненській області їх посилали в міста Здолбунів, Дубно, Сарни, Корець; у Волинській області - в міста Ковель, Камінь-Каширський, Любашів, Маневичі. Звичайно, були заслані такі працівники в усі обласні центри Західної України.

Наступним кроком такого плану дій МВД стало рішення БЕЗПОСЕРЕДНЬО ЦК КП(б)У від 4 жовтня 1947 року про створення 7 спеціальних оперативних груп з керівних працівників МВД та МГБ УРСР для ліквідації членів ОУН-УПА та крайових керівників ОУН.

Вже в 1944 році завдяки свідченням арештованих
Михайла Степаняка-"Лекса" (реабілітований прокуратурою Рівненської області у 1995),
Артемізії Галицької -"Мотрі" (доля невідома),
Петра Дужого-"Дороша" (реабілітований прокуратурою Київської області у 1994),
Микола Дужого-"Вирового" (реабілітований прокуратурою Львівської області у 1993)
Олександра Луцького-"Андрієнка" (розстріляний, не реабілітований)
Юрія Стельмащука-"Рудого" (розстріляний, 1996 - "не підлягає реабілітації")
НКВД-НКГБ одержало докладну інформацію про структуру ЦП ОУН та всю вертикаль організації, довоєнну діяльність ОУН, дізналося про справжні імена керівників ОУН та УПА, про їхні особисті дані.

В результаті спецоперації за допомогою свідчень Ю Стельмащука та закордонного агента НКГБ
(див. Госархив РФ, ф.9401, оп.1, д.92, л.39. Телефонограмма была передан по ВЧ и послана Сталину, Молотову, Маленкову)
стало відоме справжне ім'я командувача УПА-Північ "Клима Савура" (Дмитро Клячківський) та його місце розташування на кінець січня-початок лютого 1944 року.
12 лютого 1944 року "Клим Савур" загинув на Оржевських хуторах Клеванського району Рівненської області.

На початок 1945 року керівник опергрупи НКГБ УРСР у Західній Україні полковник С.Карін-Даниленко склав план створення "Проводу ОУН на Східній Україні". До цієї ідеї його підштовхнув власний досвід розвідника і шпигуна, а також відомості про членів ОУН на сході, які знали НКВД-НКГБ вже в 1944 році. План передбачав уведення представників цього "Проводу" навіть до складу Бюро Центрального Проводу ОУН. У липні 1944 на Волинь були відправлені дві зв'язкові "східного Проводу". Вони дісталися до референта СБ ОУН Осередніх Українських Земель Миколи Козака-"Смока". На допиті в "Смока" одна з них (колишня членкиня ОУН) розповіла про справжню ціль їхнього візиту. Тоді в НКГБ нічого не вийшло...

В листопаді 1945 року за втручання НКГБ на території Чехії загинули члени ЦП ОУН Д.Маївський та Д.Грицай.

Протягом 1947 року МВД УРСР полювало на члена ЦП ОУН, шефа Головного військового штабу УПА Олексу Гасина-"Лицаря". 20 січня 1947 навіть було повідомлено вищому керівництву СРСР про його загибель, але тоді це була неправда. 31 січня 1947 року були арештовані батько О.Гасина, кур'єр підпілля до нього, два утримувачі його явочних квартир, два його сосбисті кур'єри Мельник та Чернякевич (останній вихователь дітей Гасина).
(Госархив РФ, ф.9401, оп.2, д.168, л.243)
...

 
Tags: НКВД против ОУН-УПА
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments