deratisator (deratisator) wrote,
deratisator
deratisator

Пуцькіни бацькі проти України-13

Незважаючи на посилення антиповстанських дій, підпіля продовжувало діяти.
1 березня 1949 року був убитий начальник МВД Рівненської області Миколаєнко.
Тоді ж в березні 1949 розвідка УПА дізналася про приїзд Хрущова до Львова і планувала вчинити замах на нього, для чого було підготовлено сім груп бойовиків у можливих місцях його появи. Основні засідки планували біля університету. В останню мить план відмінили.
Повстанці знищували радянських активістів, здійснювали диверсії, розсилали листи-попередження активістам окупаційної влади, вивішували національні прапори.

На той час у Карпатах продовжували діяти лише 2 відділи УПА (чоти по 40 осіб кожна) командирів Василя Гудзика-"Горіха" та Петра Мельника -"Хмари". 3 вересня 1949 року за наказом Шухевича вони були розформовані. Частина повстанців пішла на Захід, частина перейшла в збройне підпілля.

Серед загиблих повстанських керівників згадаймо начальника Головного Штабу УПА полковника Олексу Гасина-"Лицаря" (31 січня 1949) та командира УПА-Захід Василя Сидора-"Шелеста" (14 квітня 1949).
На зміну загиблим приходили інші. Провід "Буг-2" відновлювався після арештів 3 рази, провід "Поділля" - 5 разів, провід "Карпати-Захід" - 6 разів.

Усього з 1 січня до 20 листопада 1949 було вбито 11 осіб, причетних до діяльності Центрального Проводу ОУН. Особливе посилення репресій почалося після вбивства 24 жовтня 1949 року письменника Ярослава Галана. До речі, є підстави вважати, що до цього теракту були причетні саме радянські спецслужби.

Для підсилення спонукання вийти з лісу стомлених багаторічною війною вояків УПА, міністр МДБ УРСР М.Ковальчук видав наказ №312 від 30 грудня 1949 року. Це була замаскована амністія, вже сьома чи восьма з 1944 року. Наказувалося "...всіх учасників банд та нелегалів, у тому числі бандерівських ватажків, що з"явилися з повинною, до кримінальної відповідальності не притягати"
(Держархів Львівської області, ф.3, оп.3, спр.113, арк.36)
Цим особам надавалось право вільного вибору місця роботи та проживання. Їхні сім'ї мали бути повернуті із заслання. Обіцяли не карати молодих втікачів зі шкіл фабрично-заводського навчання, які могли повернутися до батьків.

Хтось пішов. Хтось залишився.
І продовжував діяти наказ того ж Ковальчука за № 0469 від 14 грудня 1948 року про формування 554 "чекистско-войсковых групп" для полювання за 559 повстанськими групами та проводами ОУН
(ГВАРФ, ф. 38690, оп.1, д.130, л.108)
Наказом була передбачена персональна відповідальність керівників ЧВГ за повну ліквідацію відповідних об'єктів, для чого дозволялося пересування по всій території діі відповідної групи чи проводу, залучення місцевих сил і органів влади, нагороди і премії в разі успішного виконання завдань у стислі строки.


 
Tags: НКВД против ОУН-УПА
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments