deratisator (deratisator) wrote,
deratisator
deratisator

Пуцькіни бацькі проти України-5

...
Втім , вказівка ця була не нова. Ще в 1944 той же Строкач на подібній нараді наполягав, що начальники органів НКВД-НКГБ повинні інформувати першого секретаря райкому про обстановку. "АЛЕ ні другий, ні третій секретарі, ні голова райвиконкому не повинні про це знати" (Держархів Рівненської області, ф.400, оп.1, спр.31, арк.56)

На цій же січневій нараді 1945 року Хрущов звернув увагу на стан агентури в райвідділах НКГБ: "Якщо у начальника НКГБ немає агентури, це йому така характеристика, що його просто звільнити, зняти, тому що він працює виключно через агентуру, і якщо нема агентури - питається: що ж він робить? Нащо він потрібен у районі, як же він виконує свої функції?"
(Держархів Рівненської області, ф.400, оп.1, спр.50, арк.101)

Хрущов повчав також, щоб до військових операцій проти УПА залучати першочергово всіх комуністів району, за винятком жінок. Він вказував на необхідність узгодження дій між сусідніми райкомами, військами, які залучено до операцій. Він наполягав на наступальних діях НКВД-НКГБ, внутрішніх військ у ліквідації відділів та підвідділів УПА, боївок СБ. А вже за збройними акціями повинна йти масова роз'яснювальна робота...

Подібні наради (без голів виконкомів) проводилися в областях кожні два тижні. Обласні управління НКВД-НКГБ повинні були подавати кожні 5 днів звіти про свою роботу, райони - також.

На міцях обкоми прийняли постанову від 10 січня 1945 року як керівництво до дії.
Бюро Тернопільского обкому приймає рішення до 22 січня скласти план насадження "агентурно-осведомительного аппарата по районам области", а з 1 лютого 1945 ввести щодесятиденний звіт начальників РВ про результати цієї роботи. Планувалося пожвавити цю роботу в усіх середніх та вищих навчальних закладах області і скласти відповідний план до 10 лютого 1945 року.

Результати не забарилися. Якщо на 10 січня 1945 року у Рівненській області було:
28 резидентів, 103 агенти, 64 "маршрутники", 1370 інформаторів,
то на 10 лютого 1945 було:
41 резидент, 112 "внутрішніків", 67 "маршрутників", 1578 інформаторів.
Створено також було 42 спецгрупи з 981 осіб.
(Держархів Рівненської області, ф.400, оп.1, спр.51, арк.50)

Результатом такої інтенсивної роботи стало, наприклад, знищення боївки СБ "Жура", яку з одного боку, агітували з"явитися з поівинною, з іншого боку, інформували про нібито такі наміри цієї боївки інші групи. В результаті вся боївка (15 осіб) загинула в сутичці з іншими боївками.

У Дубнівському районі НКВД підробило список агентури з псевдонімами учаників боївок, з яким ознайомили одну з боївок УПА. Було завербовано також батька та сестру командира цієї боївки. Потім НКВД налагодило з ними письмовий зв'язок, завербувало дядька кмандира - секретаря сільради. Коли командир виявив готовність вийти самому і вивести з підпілля своїх людей і повідомив про це дядька, його в той же день схопила псевдо-СБ і стратила. У боївці почалася різня...

У жовтні 1945 року  був знищений оперуповноважений НКВД по Здолбунівському, Мізоцькому, Острозькому районах Рівненської області Соловйов. Завдяки його провокаціям був перевербований на 80% курінь "Коваленка", ліквідовані командири УПА "Ясенко", "Чорнота", районнний референт СБ "Галайда" та багато інших
(ЦДАВОВіУУ, ф.3838, оп1, спр. 4а, арк.41)
Була це людина морально розкладена, яка розкладала інших і використовувала фізично кожну жінку або дівчину , чи то заарештовану, чи то залучену ло агентурної роботи. Зате похований цей "герой" у центрі Здолбунова.

Активним у вербуванні нової агентури виявилося НКВД Тернопільської області. Створена за січень-лютий агентура (52 нових агенти) дозволила проникнути в керівні центри підпілля: в Південну групу УПА, в Чорківський обласний провід ОУН, в Копичинський та Заліщицький повітові (районні) проводи ОУН. Це дало можливість викрити весь керівний склад підпілля ОУН у Тернопільскій області, про що доповіли особисто Хрущову
(ЦДАГОУ, ф.1, оп.23, спр.1702, арк.63).

У Львівській області з числа колишніх стрільців УПА було створено 63 спецбоївки (291 боєць). З колишніх повстанців було завербовано і послано агентами-терористами ще 219 осіб (ЦДАГОУ, ф.1, оп.23, спр.1691, арк.120).
Мабуть, цими (та не тільки цими...) заходами з 10 січня до 20 лютого було знищено, заарештовано, примушено до явок з повинною 2114 особи.
(ЦДАГОУ, ф.1, оп.23, спр.1691, арк.119).
АЛЕ за даними обласного комітету КП(б)У у Львівській області ще залишалося 55 боївок (1296 повстанцв), що було у ВІСІМ РАЗІВ МЕНШЕ збройних сил влади.

 

Невдовзі львівське НКВД доводить кількість боївок з числа колишніх вояків УПА до 75. Крім цього, в області існували ще 28 спецгруп, які вели розвідку, виявляли плани УПА і здійснювали удари по ній.

Не були оригінальними радянські спецслужби в Дрогобицькій області. Ще з березня 1945 року вони намагалися розкласти боївки морально або засилали туди своїх агентів.Так, у боївку "Медведя" з 12 осіб в Підбузькому районі заслали агента, який на травень 1945 повідомляв про саму боївку і про стан в районі. Між іншим, він повідомив про те, що боївка поповнилася на 8 осіб, в тому числі два росіянина, і про появу в районі ще кількох відділів УПА по 50-60 осіб
(ЦДАГОУ, ф.1., оп.23, спр.1702, арк. 175-176)
...

 
Tags: НКВД против ОУН-УПА
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments