deratisator (deratisator) wrote,
deratisator
deratisator

Як в УПА Різдво святкували…

 

1944

6.1.1944

зі с. Селинськ жандармерія везла до Бібрки (Львівська область) кількох українських юнаків арештованих за дезертирство з «СС Дивізії». За селом невідомі люди обстріляли з крісів і кулемета підводи з німцями. Німці відпустили арештованих, а самі поспішно відїхали до міста.

8.1.1944

1) в с Ясенові, район Броди (Львівська область) дійшло до стрілянини між німцями і бійцями українського збройного відділу. Один український стрілець був раненим.

2) в м. Миколаєві над Дністром (Львівська область) два німецьких старшини затримали одного українського підпільника, що був у німецькім мундирі. Друг арештованого застрілив на вулиці одного з старшин і визволив свого товариша. Після того німці перевели в місті облаву. В руки німців випадково попав член ОУН «Ворон». Оточений звідусіль ворогами, він почав відстрілюватись і поранив кількох німців, але швидко впав у нерівному бою, прошитий вісьмома кулями

 

1945

6.1.1945

на самий Свят-вечір курінь УПА під проводом «Різуна» (Василь Андрусяк) вдарив на сильну випадну базу НКВД в с.Рипянці (біля Чорного Ліса на Станіславщині). Бій тривав від 10-ї години вечора до 3-ї години ранку наступного дня. Випадну базу зліквідовано. Вбитих ок. 12-большевиків, а невелика частина в самому біллі втекла аж до Калуша.

7.1.1945

на Різдво 1945 р. большевики заатакували з трьох сторін одне село в Сянничині до якого загостила на свята сотня УПА «Сурма» (командир Бурий). Щоби не виставляти село на знищення, сотня по півгодинній перестрілці відступила в ліс на гору Стрілець Великий. При відступі загинув чотовий Квітка, ройовий Коник, а трьох повстанців було ранено. Одержавши підмогу, большевики численністю ок. 600 чоловік почали наступати з усіх сторін на гору, де повстанці зайняли позиції. Від цільного вогню повстанських кулеметів ворожі настули заламалися і, втративши ок 60 чол убитими і раненими,  – відступили.

8.1.1945

на третій день Різдвяних свят 1945 р. біля с. Горожанка Велика большевики окружили одну сотню УПА з куреня «Зубри». Після цілоденного запеклого бою,  повстанцям вдалося прорватися з окруження, при чому під час прориву (впродовж однієї години) впало 20 повстанців. Большевики втратили 304 бійців убитими, а 30 ранено; повстанці знищили: 11 автомашин, танкетку і панцер, в якому їхав майор НКВД зі своєю дружиною оглядати бій.

 

1946

6.1.1946

1) в с. Повергів (район Комарно, Дрогобицька область) українські повстанці прогнали із села квартируючих енкаведистів. Останні втратили одного вбитим.

2) в с. Угольна Стрийського району Дрогобицької області ройовий УПА Б. із кількома повстанцями взяли в полон 8 червоноармійціів, що квартирували в цьому селі. Після встановлення, що вони дійсно червоноармійці і , після пропагандивної гутірки з ними, їх звільнено.

3) 80 пограничників НКВД за квартирували в с. Грабівка Перегінського району Станіславської області, куди мав зійти на Свят-вечір відео УПА «Підкарпатський» (командир Павло Вацик-Прут). Командир відділу вирішив прогнати большевиків зі села. Бравурним наступом повстанці розбили вщент ворога, який, залишивши 12 вбитих і 7 важкопоранених, панічно втік. Убиті були: ст.лейтенант НКВД і 4 підстаршини. Наші втрати: 1 убитий і1 ранений.

6-7.1.1946

о 3-й год. ранку курінь УПА під командою полк. «Коника» (Михайло Гальо) розпочав наступ на м. Бірчу (Перемищина), що служило випадковою базою для польсько-большевицьких бандитів з ВП, МО та НКВД. Вони переводили в цьому районі виселення українського населення з прадідівської землі, при тому поповнювали масові грабежі, вбивства й насильства. Ворог численністю око 1500 чол. сильно вкріпився окопами й бункерами навколо міста та чекав із наїженою наймодернішою зброєю кожної хвилини на заслужену кару за свої безчинства. Повстанці з рішучою відвагою наступали на ворожі укріплення з усіх сторін і викинули ворога з його становищ. Сама тільки чота командира «Сухого» здобула і знищила 7 ворожих бункерів. Ворог забарикадувався в центрі міста і далі боронився сильним скорострільним і гранатометним вогнями. В раз гарі бо. гине неустрашимий командир «Коник», а поруч нього геройською смертю падуть сот. «Орський» (Дмитро Караванський) і чот. «Павленко». Повстанці, побачивши впалих своїх командирів, кинулися ще з більшим завзяттям на ворога, але їм бракло муніції і вони змушені були залишити палаюче місто і так закінчили акцію відплати й покарання непоправного  ворога. наші втрати в цьому бою: 23 вбиті і 22 поранені. Ворога ж 70 убитих і 150 ранено.

 7.1.1946

1) в с. Синягівка Збаражського району Тернопільської області енкаведисти знайшли криївку де був д. «Смерека»  і з ним 4 дівчини-підпільниці без зброї. підпільник Смерека до останнього боронить входу до криївки, а вкінці в безвихідній ситуації постріляв усіх дівчат (між ними свої двох сестер), а сам, важкопоранений і непритомний, попав у руки ворога, де вневдовзі помер.

2) в с. Тутмир Єзупільського району Станіславської області енкаведівська лоївка бандита Могильного, переодягнена за наших повстанців, спровокувала дівчину Вовк Параскевію і господаря Чира Михайла. Коли останні зорієнтувалися, що вони в руках большевиків, пробували втікати, але їх постріляно.

8.1.1946

1) підвідділ УПА ім. Колодзінського під командою к-ра З. прогнав енкаведистів з с. Майдан Середній Ланчинського району Станіславської області. Сюди ж прийшов ворог на облаву. Убито 2-ох бандитів і 5 ранено.

2) відділ УПА «Рисі» (командир Гонта) зробив біля с. Манастирець на шляху Журавно-Калуш Станіславської області засідку на авто зі штабом військової частини з Моршина Стрийського району Дрогобицької області. Частина заквартирувала була як гарнізон по селах цього ж терену. Повстанці звели з большевиками 45-хвилинний бій, внаслідок якого вбито 4 енкаведисти і політінструктора воєнкомату Журавельського району та п’ятьох важко поранено, які внедовзі повмирали (між ними один майор. один капітан і два працівники жура вельського райпарткому). Здобуто скоростріл та іншу зброю, а автомашину спалено. Наші втрат не мали.

 

1947

6.1.1947                       

у с. Дорогів (район Галич Станіславської області) повстанці знищили першого секретаря райкому партії

7.1.1947

1) в лісі біля с. Сукіль (район Болехів Станіславської області) емведисти оточили в криївці повстанців «Ворона», «Соловія» і «Сосну». Завзято відбиваючись, повстанці знищили емведівського лейтенанта, а другого лейтенанта важко ранили та в безвихідній ситуації самі пострілялися.

2) повстанці під командуванням сотника С. зробили засідку на емведистів біля с. Крилос (район Галич Станіславської області). Із засідки знищили заст. начальника райвідділу МВД Карпенка та 2 рядових емведистів. Спалили автомашину.

3) на хуторі Підвал-Дроздовичі (район Городок, Львівська область) емведисти оточили в одній хаті підпільника «Ігоря» (крайовий референт пропаганди ОУН Львівського краю Володимир Херсонець). Треба згадати, що це вже була третя з черги зустріч Ігоря з емведистами впродовж останніх 12 годин та що він, відступаючи з боєм в село Річичани через Каменобрід до Дроздович, вже двічі був ранений. На хуторі Підвал, Ігоря оточили в хаті 25 емведистів. Ігор веде бій сам один. Двічі емведисти закидають хату гранатами, думаючи. що Ігор уже вбитий, і обидва рази, підступивши до нього зовсім близько, падають по кілька вбитими від вогню його зброї.  Вистрілявши свої набої, Ігор довший час бореться здобутим у ворога автоматом.. Вкінці емведисти підпалють хату. Тоді, зовсім знесилений виливом крові, Ігор, щоб живим не датися, стріляється. В цьому бою Ігор убив 7 емведистів, 7 важко поранив. з них 2 лейтенанти загинули в дорозі до райцентру. 

 

1948

6.1.1948

1) в с. Камянка-Липники (Магерівський район Львівської області) була перестрілка між підпільниками і бандитами з ОББ (отдєл борьби с бандітізмом), які грабували в селян сіно;

2) в с. Пятничани (Стрийський район, Дрогобицької області) двох підпільників вийшли на емведівську засідку. підпільник відкрили по емведистах вогонь, в наслідок чого був вбитий сержант МВД, а інші емведисти повтікали;

3) в с. Чемерин (Олицький район Волинської області) група підпільників мала сутичку з емведистами;

4)  в с. Демінка Наддністрянська (Жидачівський район Дрогобицької області) була перестрілка між підпільниками і емведистами;

5) в с. Рівня (Перегінський район Станіславської області) була сутичка між підпільниками і відділом емведистів, що конвоювали арештованих;

6) в с. Камінь (Перегінський район Станіславської області) повстанці постріляли емведистів, що вели арештованих хлопців, уможливлюючи останнім втечу

7.1.1948

більша група повстанців зустрілася з відділом МВД біля хуторів Весела Гора Підгайцівського району  Тернопільської області. Розпочалася  перестрілка. Повстанці  змусили своїм вогнем затихнути дві ворожі кулеметні ланки. Інші емведисти, побачивши своїх вбитих і ранених, почали тікати, вистрілюючи вгору ракети, кличучи допомогу.   Їм настигли на допомогу емведівські відділи, що були в той час в довколишніх селах. Повстанці зайняли становища в долині біля с. Курдибанівка Бучацького району, де були залишені  фронтові окопи. Розпочався заповзятий бій. По наступаючих емведистах повстанцуі сипонули вогнем, від якого впало багато емведистів вбитими а раненими. П’ять разів наступали на повстанські становища емведівські відділи і п’ять разів мусіли відступати, залишаючи вбитих і поранених, хоч настигла їм нова допомога ще з м. Підгаєць. В бою ворог втратив  45 вбитих, повстанці – 14.

7.1.1948

1) в с. Устечко Товстенського району Тернопільської області була перестрілка між підпільниками і емведистами;

2) в с. Перекоси Войнилівського району Станіславської області групи підпільників звели під час облав бій з відділом МВД. В бою підпільники мали втрати;

3) в с.і Берлоги Перегінського району Станіславської області емведисти, шукаючи по хатах за підводами, натрапили на квартируючих повстанців. Зав’язався бій, в якому ворог мав 2-ох вбитих і 2-ох важко ранених;

4) в с. Дворіччя Микулинецького району Тернопільської області підпільники звели бій з відділом МВД;

5) в с. Загайці Велико-Дедеркальського району Тернопільської області була перестрілка між групою повстанців і відділом МВД;

6) на присілку Збоїська Радехівського району Львівської області перестрілка між підпільниками і емведистами;

7) в с. Дашава Стрийського району Дрогобицької області була перестрілка між повстанцями і відділом МВД;

8) в с. Дуліби Стрийського району Дрогобицької області підпільник застрілив капітана МВС і ранив 2 емведистів;

9) в с. Лавринів Магерівського району Львівської області підпільники зліквідували стрибка. Здобуто ППШ і гранати;

10) в с. Рясна Польська Брюховичського району Львівської області повстанці зробили засідку на емведистів. Від повстанських куль 1  емведист  був ранений;

11) в с. Рясна Руська Брюховичського району Львівської області підпільники ранили 2-ох  емведистів

8.1.1948

1) в с. Дуліби Стрийського району Дрогобицької області емведисти зайшли до хати, в якій квартирував підпільник Від пострілів підпільника  впав 1 емведист, а 2-ранив. Оточений ворогами, підпільник знищив записким, годинник, порізав одяг та чоботи і розірвав себе гранатою

2) біля с. Головецько Славського району Дрогобицької області група повстанців звела бій з  відділом МВД, Ворог втратив 1 вбитого і 1 раненого; 

3) на шосе між сс.. Холоїв-Добротвір Радехівського району Львівської області повстанці зліквідували начальник емведівського гарнізону МВС і 1-го бійця МВД;

4) в с. Козлин Олександрійського району Рівенської області знищили підпільники зліквідували  комсомольця, що ходив зі зброєю і  тероризував населення

 

1949

6.1.1949

1) в с. Бунів (район Краковець, Львівської області) була сутичка між групою повстанців і відділом пограничників. Повстанці вбили двох пограничників та одного ранили. Самі втрат не мали;

2) в с. Марківка (район Печенижин, Станіславської області) десять емведистів зробили засідку біля однієї хати. Туди переходили в той час підпільники. Зустрівшись, обидві сторони вхопились за зброю, але як одним так другим затялись автомати. Підпільник почали стріляти по емведистах з пістолів. Коли забракло набоїв, підпільник почали кидати на емведистів дровами, що були під шопою. Емведисти, думаючи, що це гранати, втекли до хати. Після цього підпільник відступили;

3) в с. Порозів (район Здолбунів, Рівненської області) група повстанців зробила наскок на станицю стрибків, підчас якого застрілили трьох стрибків.

7.1.1949

1) в с. Уїздці (район Мізоч, Рівненська область) відділ емведистів наскочив на криївку підпільників, зав’язалась перестрілка. Підпільники, побачивши своє безвихідне положення. серед співу революційних пісень та з окликами: »За Україну!  За її волю!» відібрали собі життя

2) в с. Воскресінці (район Коломия, Станіславська область) емведисти накскочили на хату, де квартирували двоє підпільників. підпільники кинули між ворога гранати. Зав’язався бій, підчас якого загинув один підпільник, що ранений дострілився;

3) на дорозі біля с.Чортория (район Микулинці, Тернопільська область) підпільники обстріляли емведистів, що надїхали саньми.  Зав’язався бій. Тому що підпільників було тільки двох, емведисти їх окружили. У безвихідному положенні, підпільники відбивалися, доки вистачило набоїв. Останніми набоями дострілялись;

4) в с. Маняві (район Солотвина, Станіславська область) була сутичка між групою підпільників і відділом емведистів;

5) в с. Лісовичі (район Стрий, Дрогобицька область) повстанці звели бій з відділом МВД, В бою загинув один повстанець. По боці емведистів був убитий капітана МВД і один емведист ранений.

8.1.1949

1) в с. Баличі (район Мостиська, Дрогобицька область) емведисти наскочили на хату, де тоді перебував один підпільник. Оточений підпільник довгий час відбивався; врешті у безвихідному положенні дострілився;

2) в с.Дорогів (район Галич, Станіславська область) повстанці звели бій з відділом озброєної радонової адміністрації. від повстанських куль загинули три особи. Повстанці здобули дві рушниці, один автомат і три пістолі;

3) в с. Ясеновець (район Рожнітів, Станіславська область) була перестрілка між групою підпільників і відділом МВД

 

1950

7.1.1950

1) в с. Новиця (Перегінський район, Станіславська область) опероб. Савін з боївкою 8 чол. заскочили в Хасевича Федора Олексу Х., який втік на горище і звідти кинув між большевиків гранату. яка не вибухла. Большевики почали обстрілювати хату, у безвихідному положенні підпільник застрілився;

2) в с. Слобода Рівнянська (Перегінський район, Станіславська область) спецроб. Коломієць з боївкою 7 чол. заскочили станичного «Богуна», якого большевики в перестрілці ранили. ранений станичний, опинившись у безвихідному положенні, дострілився;

3) в с Угринів Середній (Перегінський район, Станіславська область) повстанці знищили телефонічне устаткування, порізали стовпи та порвали телефонічні дроти

 

 


Tags: ОУН, УПА, Хроника действий ОУН-УПА против Гитлера, хроника действий ОУН-УПА против Сталина
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 6 comments